Blog

3 věci, na který by se měl připravit student bohemistiky

autor: | 8. 8. 2022 | Ostatní

Zájem o mateřštinu, vášeň pro literaturu, pouhý prodloužení studentských let. To jsou jen některý důvody, jež člověka mohou přimět ke studiu bohemistiky. Ať už se touto cestou vydáte z jakékoli příčiny, existuje pár věcí, na něž se lze dopředu připravit. Jejich znalost vám totiž může usnadnit některý (mnohdy prekérní) situace, do nichž se může bohemista snadno dostat. Který to jsou?

1. Bohemistika? Co to je?

Je dost pravděpodobný, že když na otázku „co vlastně studuješ?“ odpovíte „bohemistiku“, tazatel o vašem studiu nebude mít ani ponětí. Proto je někdy (vy sami poznáte, kdy) lepší odpovědět, že prostě studujete češtinu a literaturu.

Myslíte, že teď už není co řešit? Omyl! Můžete totiž taky narazit na lidi, kteří si myslí, že když dokážou poslat esemesku, umí vlastně psát a tím pádem češtinu perfektně ovládají. Takoví „mistři“ ale vůbec netuší, jak by mohla vypadat náplň vašeho studia, a už vůbec nemají páru o tom, jakýmu povolání se budete moct věnovat… To, že to mnohdy nevíte vy sami, je teď vedlejší. Připravte se tedy na to, že se ze strany okolí můžete setkat s nepochopením. Ušetří vám to spoustu nervů.

„Ty studuješ češtinu? A proč? Vždyť česky umíme všichni, ne?“

2. Povinná četba aneb čeho je moc, toho je příliš

Je-li řeč o bohemistice, patrně tušíte, že bez četby se její studium neobejde. Když ale uvidíte seznam povinné četby pro první (a vlastně jakýkoli další) semestr, počítejte s tím, že se vám může udělat mdlo, a to i na několik dní až týdnů. Po jeho zhlédnutí se otáčí panenky i těm, jichž se to netýká.

Ty seznamy jsou šílený (Š Í L E N Ý) a každej student k nim přistupuje po svým.

Ze začátku jsem měla pocit, že musím přečíst VŠECHNO, protože jinak bych nesložila žádnou zkoušku z literatury. Logický, ne?

Haha. Pokud jsem chtěla studium ukončit duševně zdravá, musela jsem z těchto nároků polevit. Toho jsem docílila tak, že jsem se ve zkouškovým zavřela v knihovně a každou knížku z onoho šílenýho seznamu jsem si „ochytala“, na chvíli se do ní začetla, a tak nasála její atmosféru. Nějaký obecnější info (jak o dílech, tak autorech) jsem se pak učila ze skript.

Taky jsem se držela pravidla „za každých okolností dělej, žes to četla“. A vono to vyšlo. Vždycky. Tím vás rozhodně nechci nabádat, abyste na povinnou četbu kašlali. Jen jsem chtěla poznamenat, že je dobrý si na sebe plést co nejmenší bič. Já tomu říkám „nutný minimum“.

3. Oči a uši nonstop na stopkách

V případě, že mluvíte se zubařem, je dost pravděpodobný, že si všímá vašeho chrupu. Když mluvíte se studentem bohemistiky, dost možná se zaměřuje na vaši mluvu. Řekla bych, že to je přirozená deformace.

Pravdou je, že většina bohemistů má v hlavě jakýsi vyhodnocovací zařízení, který zkoumá jak psanej, tak mluvenej projev. To ale neznamená, že hovoříte-li s bohemistou, musíte se snažit mluvit co nejspisovněji. A už vůbec to neznamená, že by bohemista měl mluvit jako kniha. Protože si to ale spousta lidí myslí, je dobrý se vůči tomu obrnit a v tom lepším případě mít i trpělivost s případným osvětlováním. Já jsem ji ale ztratila dřív, než jsem ji stihla nabrat.

Pro vysvětlení – student češtiny zná aspekty řeči a textu. Ví, že spisovná čeština není jedinej útvar, kterej existuje. A taky ví, že dělat chyby v textech je normální. Ostatně, kdyby lidi psali bezchybně, dost bohemistů by přišlo o práci.

Mimochodem, v rubrice Jazykové tornádo najdete článek o nářečí, kterej obsahuje i nářeční kvíz. Můžete kouknout, jestli v něm náhodou nejsou slova z vašeho regionu.

Na druhou stranu, bohemistika zahrnuje i radostnější věci. Pokud vás totiž jazyk nebo literatura fakt baví, studium tohoto oboru vám ukáže cestu k těm nejhlubším rovinám poznání. Kromě toho taky poznáte podobně naladěný lidi, s kterýma můžete vést dlouhý diskuze o literárních dílech a tak vůbec o životě. Mám-li ale být upřímná, můj nejlepší kámoš byl většinu času Lehár, respektive jeho kniha Česká literatura od počátku k dnešku. Naprostý must have každýho bohemisty. Fakt.

Pokud se na bohemistiku chystáte, na co se nejvíc těšíte? A patříte-li mezi absolventy, máte nějaký (další) tipy, jak se ze studia češtiny a literatury nezbláznit?

Autorka: Barbora Pernicová

Grafika: Patrik Sláma

4 komentářů

 1. Terka

  Super článek! Přesně, je spousta věcí, které jdou poslechnout – Rozhlas, Božena do metra atd. A první věc, co je potřeba si pořídit, je čtečka nebo tablet, ať se všechny úryvky, články, eseje nemusí tisknout 🥰

  Odpovědět
  • Barbora

   Dík! Já jsem v tomhle trochu konzerva, vůni starých knížek nebo inkoustu na papíru prostě nelze nahradit. 😁💛 Z praktickýho hlediska je ale čtečka určitě skvělá věc.

   Odpovědět
 2. Annie

  Ze skript? On měl někdo na literaturu SKRIPTA? My jen knihovnu plnou Slovníků české literatury a Od počátků k dnešku…

  Jako bonus dodám za FF UK: HODNĚ, fakt sakra H O D N Ě samostudia. Na státnicích se můžou zeptat i na to, na co jste neměli ani jeden předmět.

  Odpovědět
  • Barbora

   Noo nejednalo se o nějaký ofiko skripta, takovej luxus jsme na FF MUNI taky neměli. 😁 Dali jsme ale se spolužáky hlavy dohromady a vypracovali jsme si vlastní materiály, popř. získali něco od starších ročníků. 😁 To pro nás byly skripta. 😅

   Omlouvám se za nešťastné pojmenování těchto materiálů. Mohla bych tak budoucím studentům navodit iluzi, že dostanou nějaké materiály ze strany školy. 😁🙈

   Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Útěk ze sociálního vězení

Útěk ze sociálního vězení

Díla současných francouzských autorů, kteří se těší velké pozornosti a zasloužené popularitě, jsou považována za velmi osobitá, otevřená a upřímná. Annie Ernaux (držitelka Nobelovy ceny za literaturu), Didier Eribon a Édouard Louis odhalují ve svých povětšinou...

Když knihomolové vybírají jméno pro holčičku

Když knihomolové vybírají jméno pro holčičku

A je to tu… Před pár měsíci jste si při zpozorování dvou tenkých čárek na testu uvědomili, že se vám navždy změní život. Když už se s novou skutečností srovnáte a pomalu se začnete připravovat na nové „my“, čeká vás ještě jeden důležitý úkol. Vybrat tomu malému...

„Wolkeroviny“ aneb Jiří Wolker bude mít narozeniny

„Wolkeroviny“ aneb Jiří Wolker bude mít narozeniny

Jiří Karel Wolker, který poprvé vykoukl na svět 29. března 1900, by v letošním roce oslavil své 124. narozeniny. Ale kdo to vlastně byl? Co se skrývá za jménem Jiří Wolker? Jeho dílo je jasným důkazem toho, že pravá genialita často zůstává neodhalená, skrytá pod...