Minisérie o českých nezávislých nakladatelích, jejichž péče o literární rozmanitost by neměla zůstat bez povšimnutí.
Gnóm
Gnóm je malé nezávislé nakladatelství, jež se zaměřuje na překladovou literaturu na pomezí krásné literatury a žánru fantastiky, krimi a hororu. Vydává knihy převážně v kapesním formátu, snaží se o čitelnou sazbu, nepřeplácané obálky a solidní překlad. Stojí za ním Jakub Němeček, který tímto zúročuje své zkušenosti coby knihomola, grafika a překladatele. Loni v nakladatelství dokonce vydal svůj „povídkářský debut starého nenadějného autora“.
„Malé knihy, velká fantazie.“
> Ursula K. Le Guin Proč číst fantasy
Gnóm je dvorním nakladatelem Ursuly K. Le Guinové, kromě sbírky povídek a románu Vyprávění vydal i sbírku esejů o fantastické literatuře – třeba proč je důležitá nejen pro mladé, co dělají zvířata v dětské literatuře nebo kdo chodil do školy pro čaroděje dřív než Harry Potter.
> Lucius Shepard Americká modlitební příručka
Taky se občas modlíte a doufáte, že vám to nějak pomůže? Wardlin Stuart, hrdina ironického, temného i poetickýého románu, to přišel a stal se celebritou. Jenže to má samozřejmě drobný háček.
> Jakub Němeček Na lovu kvizonů
Chcete číst gejzír literární fantazie? Mikroskopické příběhy, které rozvádějí filosofické myšlenky? Geniálně vypsaného českého autora? Kvizoni budou přesně pro vás.

Dybbuk
Nezávislé nakladatelství Dybbuk existuje od roku 2001 vydává texty s takřka nadčasovou kvalitou tak, aby doslova vzrušil náročné čtenáře a čtenářky. Proto se zaměřuje na okraje a zákoutí literárních žánrů, na literaturu z minoritních jazykových oblastí či na takové texty, které se vyznačují neobyčejností či kontroverzností. Dybbuk tedy pokrývá literární krajinu od věd, umění, přes filosofii a náboženství až ke spiritualitě, psychedelické literatuře, poezii a surrealismu. Nakladatelství, sídlící v Praze, založil Jan Šavrda, k němuž se později připojila i jeho žena Šárka. Součástí jejich skvěle zpracovaných internetových stránek, na nichž samozřejmě nechybí e-shop, naleznete i blog věnující se známým i méně známým autorům či autorkám.
> Švankmajer – Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech
Volné prolínání různých přístupů, k nimž patří fragmenty Švankmajerových filmových scénářů, taktilních fantazií, koláží, záznamů snů atd., pod jednotícím úhlem bezmezné imaginace.
> Šebek – Úzkost je rozkoš
Svazky ze sebraného díla českého surrealistického básníka. Vycházejí z jeho rozsáhlé rukopisné pozůstalosti.
> Artaud – Cestou k Ciguri
Výbor z díla jedné z nejzvláštnějších postav evropské meziválečné kultury. Většina básní pochází z autorova pozdějšího období, v němž absolvoval iniciační rituál u kmene indiánů Tarahumara v Mexiku.
Autoři: Ela Prokopová a Gilbert
0 komentářů