Blog

#1 Nezávislá nakladatelství – Gnóm, Dybbuk

autor: | 17. 4. 2023 | Nezávislá nakladatelství

Minisérie o českých nezávislých nakladatelích, jejichž péče o literární rozmanitost by neměla zůstat bez povšimnutí. 


Gnóm

Gnóm je malé nezávislé nakladatelství, jež se zaměřuje na překladovou literaturu na pomezí krásné literatury a žánru fantastiky, krimi a hororu. Vydává knihy převážně v kapesním formátu, snaží se o čitelnou sazbu, nepřeplácané obálky a solidní překlad. Stojí za ním Jakub Němeček, který tímto zúročuje své zkušenosti coby knihomola, grafika a překladatele. Loni v nakladatelství dokonce vydal svůj „povídkářský debut starého nenadějného autora“. 

„Malé knihy, velká fantazie.“

> Ursula K. Le Guin Proč číst fantasy

Gnóm je dvorním nakladatelem Ursuly K. Le Guinové, kromě sbírky povídek a románu Vyprávění vydal i sbírku esejů o fantastické literatuře – třeba proč je důležitá nejen pro mladé, co dělají zvířata v dětské literatuře nebo kdo chodil do školy pro čaroděje dřív než Harry Potter.

> Lucius Shepard Americká modlitební příručka

Taky se občas modlíte a doufáte, že vám to nějak pomůže? Wardlin Stuart, hrdina ironického, temného i poetickýého románu, to přišel a stal se celebritou. Jenže to má samozřejmě drobný háček. 

> Jakub Němeček Na lovu kvizonů

Chcete číst gejzír literární fantazie? Mikroskopické příběhy, které rozvádějí filosofické myšlenky? Geniálně vypsaného českého autora? Kvizoni budou přesně pro vás.

www.gnom.name

kvizoni

Dybbuk

Nezávislé nakladatelství Dybbuk existuje od roku 2001 vydává texty s takřka nadčasovou kvalitou tak, aby doslova vzrušil náročné čtenáře a čtenářky. Proto se zaměřuje na okraje a zákoutí literárních žánrů, na literaturu z minoritních jazykových oblastí či na takové texty, které se vyznačují neobyčejností či kontroverzností. Dybbuk tedy pokrývá literární krajinu od věd, umění, přes filosofii a náboženství až ke spiritualitě, psychedelické literatuře, poezii a surrealismu. Nakladatelství, sídlící v Praze, založil Jan Šavrda, k němuž se později připojila i jeho žena Šárka. Součástí jejich skvěle zpracovaných internetových stránek, na nichž samozřejmě nechybí e-shop, naleznete i blog věnující se známým i méně známým autorům či autorkám.

> Švankmajer – Jednotný proud myšlení aneb život se rodí v ústech​

Volné prolínání různých přístupů, k nimž patří fragmenty Švankmajerových filmových scénářů​, taktilních fantazií, koláží, záznamů snů atd., pod jednotícím úhlem bezmezné imaginace.

> Šebek – Úzkost je rozkoš

Svazky ze sebraného díla českého surrealistického básníka. Vycházejí z jeho rozsáhlé rukopisné pozůstalosti.

> Artaud – Cestou k Ciguri

Výbor z díla jedné z nejzvláštnějších postav evropské meziválečné kultury. Většina básní pochází z autorova pozdějšího období, v němž absolvoval iniciační rituál u kmene indiánů Tarahumara v Mexiku.

www.dybbuk.cz


Autoři: Ela Prokopová a Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

#5 Nezávislá nakladatelství – Pavel Mervart, Pulchra

#5 Nezávislá nakladatelství – Pavel Mervart, Pulchra

Nakladatelství Pavel Mervart sídlí v Červeném Kostelci a Hradci Králové. Zaměřuje se na odborné publikace z antropologie, filosofie, historie, biologie, ale současně vydává i beletrii, poezii či křesťansky orientovanou literaturu. Glen Emery – Žízniví psi....

#4 Nezávislá nakladatelství – Analogon, Adolescent

#4 Nezávislá nakladatelství – Analogon, Adolescent

Analogon Analogon není samo o sobě nakladatelství, které by šlo zařadit po bok ostatních z této minisérie, neboť je českou surrealistickou revue, k níž patří i knižní Edice Analogonu. Tato revue navazuje na tradici ineditních sborníků z 50. let, kterou založil...

#3 Nezávislá nakladatelství – Studio RUBATO, Trystero

#3 Nezávislá nakladatelství – Studio RUBATO, Trystero

Trystero Nezávislé nakladatelství Trystero se zaměřuje na kvalitní angloamerickou a francouzskou komiksovou tvorbu. „Impuls k založení nakladatelství byl ten, že jsem chtěl číst komiksy, které tady nejsou, a otestovat si, jestli je tady dostatek lidí, kteří by...