Blog

#7 Nezávislá nakladatelství – Baobab, Meander

Baobab

Baobab je rodinné nakladatelství, které dávno už není malé. Stojí za ním dvojice Juraj a Tereza Horváthovi. Zaměřují se především na ilustrované knihy pro děti, najdete tu ale i překladové knihy, zahraniční klasiky, detektivku i „výtvarné vylomeniny“. Spolupracují s mladými ilustrátory, stojí též za vznikem Nadace Miroslava Šaška či festivalem Tabook. Baobabí knihy pravidelně získávají nominace a ocenění v českých i mezinárodních soutěžích.

Od začátku je pro nás podstatné, aby knihy měly vlastní originální výtvarný i literární jazyk, aby děti všestranně rozvíjely prostřednictvím hry i poznávání, silného příběhu i různých žánrů, poezie i prózy.“

Edice To je od Miroslava Šaška

Nádherné velkoformátové knihy představují země a světové metropole. Najdete vaši oblíbenou? Jako bonus v této edici vyšel titul To je Šašek, který představuje umělcovu činnost.

Můj medvěd Flóra

Příběh nalezeného opuštěného plyšového medvídka – jeden z prvních českých „bilderbuchů“ pro začínající čtenáře – se stal legendou a patří mezi klasiku pro děti od 4 do 6 let.

Transport za věčnost

Napsat knihu pro děti o druhé světové válce je kumšt. Tahle není ani podbízivá, ani přehnaně strašící a může mladým pomoci zorientovat se v této složité problematice. Není divu, že byla nominována na Zlatou stuhu a získala Magnesii Literu.

Meander

I Meander je rodinné nakladatelství, které se specializuje na dětskou ilustrovanou knihu. Založila jej Iva Pecháčková a klade velký důraz na výtvarnou stránku knihy. V edici Modrý slon vycházejí náročnější umělecké knihy pro děti, manamana je zas série převyprávěných a ilustrovaných biblických příběhů, komiksy hledejte pod označením Pro Emu a hravá leporela v REPOLELO.

„Krásná kniha je krásně napsaná a krásně ilustrovaná, krásná kniha je věc, kterou chcete mít doma v knihovně a o kterou se budou handrkovat vaše děti a vnuci, až vy tady jednou nebudete. A sběratelé po ní budou v antikvariátech pátrat i v příštím století.“

Dům myšek

Sam a Julie jsou malé myšky, které bydlí v ručně vyrobeném neskutečně detailním domě myšek. Karina Schaapman jej vystavěla z krabic od mléka a myšky nechala ožít v příbězích.

Jezevec Chrujda

Kdo by neznal jezevce Chrujdu? Je to takový nový, lepší krteček. Místo kalhotek ale dobývá vesmír nebo krotí kůrovce. Dle knížek Petra Stančíka vznikl i večerníček.

Petr Nikl

Meander vydává autorské knihy Petra Nikla. Jistě znáte například Lingvistické pohádky, novinkou je hravý titul HROCH.

Autor: Ela Prokopová
Zdroje obrázků: www.baobab-books.net/www.meander.cz/

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...