Blog

#5 Nezávislá nakladatelství – Pavel Mervart, Pulchra

autor: | 28. 8. 2023 | Nezávislá nakladatelství, Ostatní

Nakladatelství Pavel Mervart sídlí v Červeném Kostelci a Hradci Králové. Zaměřuje se na odborné publikace z antropologie, filosofie, historie, biologie, ale současně vydává i beletrii, poezii či křesťansky orientovanou literaturu.

  • Glen Emery – Žízniví psi. Příhody z nekonečného flámu během devadesátek. Glen Emery, Kanaďan usazený v Praze, neboť zde žije, provozuje bary, kluby a hospody. 
  • Jiří Studený – Povytažený dráp: Eseje o tvůrčím psaní. Kniha je souborem textů odborné a literární esejistiky v interdisciplinárním a multikulturním pojetí. Autor spatřuje v žánru eseje zásadní komunikační nástroj, který umožňuje překročit stávající vědecká a jiná kulturní paradigmata.  
  • Josef Kučera – Nežádoucí účinky ticha. Autorova druhá básnická sbírka, jejímž hlavním motivem je ticho. Ticho lze považovat za symbol klidu, prostoru pro sebereflexi, vnitřní usebrání se, ale je i zdrojem neporozumění, napětí atd. Ve sbírce se nacházejí jak básně publikované (Host, Tvar, Revue Pandora atd.) i doposud nepublikované.

www.pavelmervart.cz/

Pulchru založil v roce 2006 Jiří Fiedor, dokumentarista, bývalý disident, signatář Charty 77. Edice tohoto pražského nakladatelství se původně orientovaly na poezii, eseje a historické práce českých spisovatelů. Současně do jeho bohatého portfolia spadá překladatelská literatura, historie, politika, sociologie, filosofie, experimentální beletrie. Za své knihy získalo nakladatelství Pulchra i několik odborných ocenění. 

  • Theodor W. Adorno – Protokoly snů. Publikace se skládá ze snů německého filosofa, muzikologa, sociologa a estetika, aniž by je nějakým způsobem vysvětloval, interpretoval či jinak psychoanalyticky hodnotil. Jejich podoba je často bizarní, komická i surreálná. 
  • Gustav Erhart – Na křižovatkách imaginace. Kniha je souborem studií o méně známých literárních a výtvarných osobnostech české i světové scény. Mapuje jejich díla od konce 19. století až do současnosti.
  • Marcela Pátková Linhartová – Zpívat bláznům. Básnická sbírka, která se vyjímá svou opravdovostí a jejíž pohled neuhýbá před ničím.

www.pulchra.cz

Autoři: Ela Prokopová a Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

#4 Nezávislá nakladatelství – Analogon, Adolescent

#4 Nezávislá nakladatelství – Analogon, Adolescent

Analogon Analogon není samo o sobě nakladatelství, které by šlo zařadit po bok ostatních z této minisérie, neboť je českou surrealistickou revue, k níž patří i knižní Edice Analogonu. Tato revue navazuje na tradici ineditních sborníků z 50. let, kterou založil...

#3 Nezávislá nakladatelství – Studio RUBATO, Trystero

#3 Nezávislá nakladatelství – Studio RUBATO, Trystero

Trystero Nezávislé nakladatelství Trystero se zaměřuje na kvalitní angloamerickou a francouzskou komiksovou tvorbu. „Impuls k založení nakladatelství byl ten, že jsem chtěl číst komiksy, které tady nejsou, a otestovat si, jestli je tady dostatek lidí, kteří by...

#2 Nezávislá nakladatelství – Medusa, Dauphin

#2 Nezávislá nakladatelství – Medusa, Dauphin

Medusa Mladé nezávislé nakladatelství Medusa se zaměřuje na horor, fantastiku, podivno a erotiku. Představuje českým čtenářům syrovou lyriku, brutální upřímnost a mistrné vypravěčství v pečlivě vybraných titulech těch nejlepších světových autorů...