Blog

#5 Nezávislá nakladatelství – Pavel Mervart, Pulchra

autor: | 28. 8. 2023 | Nezávislá nakladatelství, Ostatní

Nakladatelství Pavel Mervart sídlí v Červeném Kostelci a Hradci Králové. Zaměřuje se na odborné publikace z antropologie, filosofie, historie, biologie, ale současně vydává i beletrii, poezii či křesťansky orientovanou literaturu.

  • Glen Emery – Žízniví psi. Příhody z nekonečného flámu během devadesátek. Glen Emery, Kanaďan usazený v Praze, neboť zde žije, provozuje bary, kluby a hospody. 
  • Jiří Studený – Povytažený dráp: Eseje o tvůrčím psaní. Kniha je souborem textů odborné a literární esejistiky v interdisciplinárním a multikulturním pojetí. Autor spatřuje v žánru eseje zásadní komunikační nástroj, který umožňuje překročit stávající vědecká a jiná kulturní paradigmata.  
  • Josef Kučera – Nežádoucí účinky ticha. Autorova druhá básnická sbírka, jejímž hlavním motivem je ticho. Ticho lze považovat za symbol klidu, prostoru pro sebereflexi, vnitřní usebrání se, ale je i zdrojem neporozumění, napětí atd. Ve sbírce se nacházejí jak básně publikované (Host, Tvar, Revue Pandora atd.) i doposud nepublikované.

www.pavelmervart.cz/

Pulchru založil v roce 2006 Jiří Fiedor, dokumentarista, bývalý disident, signatář Charty 77. Edice tohoto pražského nakladatelství se původně orientovaly na poezii, eseje a historické práce českých spisovatelů. Současně do jeho bohatého portfolia spadá překladatelská literatura, historie, politika, sociologie, filosofie, experimentální beletrie. Za své knihy získalo nakladatelství Pulchra i několik odborných ocenění. 

  • Theodor W. Adorno – Protokoly snů. Publikace se skládá ze snů německého filosofa, muzikologa, sociologa a estetika, aniž by je nějakým způsobem vysvětloval, interpretoval či jinak psychoanalyticky hodnotil. Jejich podoba je často bizarní, komická i surreálná. 
  • Gustav Erhart – Na křižovatkách imaginace. Kniha je souborem studií o méně známých literárních a výtvarných osobnostech české i světové scény. Mapuje jejich díla od konce 19. století až do současnosti.
  • Marcela Pátková Linhartová – Zpívat bláznům. Básnická sbírka, která se vyjímá svou opravdovostí a jejíž pohled neuhýbá před ničím.

www.pulchra.cz

Autoři: Ela Prokopová a Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...