Blog

11 rad, jak zvládnout didakťák z češtiny

autor: | 24. 4. 2023 | Jazykové tornádo

Konečně tu máme jaro. Slunce svítí, tráva zelená, dny se prodlužují – pro spoustu z nás naprosto kouzelné období. No, ale ne zdaleka pro všechny; přerod nového roku znamená pro určitou skupinu studentů velkou událost – blížící se maturitu. 

Většina se asi shodne, že mezi největší strašáky patří didaktické testy – zvláště ten z českého jazyka. Jestliže patříte k letošním maturitním ročníkům a máte z této zkoušky přece jenom malou (nebo větší) trému, tak vám třeba pomůžou následující tipy, jak během testu nezpanikařit, ale najít správné řešení. 

1. Vybarvujte si

Říkáte si, co to je za blbost? Není. Vzpomínáte si na ty doby, kdy jste ještě navštěvovali základní školu a vaše sešity vypadaly jako omalovánky? Tak teď se vám ty hodiny podtrhávání budou hodit. Protože stejně jako tehdy i teď si zvýrazňujte podstatné informace v zadání. Pomůžou vám s textovou návazností i s jednodušší orientací v textu (tohle ocení hlavně nečtenáři). 

2. Pečlivě čtěte zadání

Ne asi! Tohle na vás může působit ještě absurdněji než první rada, ale věřte mi, průměrně 2 maturanti z 10 přijdou o body, protože si špatně přečetli zadání, nebo ho vůbec nedočetli a šli rovnou hledat odpověď. Nejdříve si přečtěte zadání úloh, ať víte, co po vás chtějí, a dejte si pozor na zápor (dokud text nedočtete, tak nemůžete vědět, jestli zadavatele zajímá, co v textu je, nebo není). 

3. Používejte dedukci 

Tady není co řešit. Když nemůžete najít správnou odpověď, vyškrtejte ty, které to být nemohou, a ze zbylých pak vybírejte. 

4. Počítejte přísudky

Ve spoustě didaktických testů se objevuje otázka na syntax. Pakliže vám počítání vět v souvětí úplně nejde, využijte následující techniku: spočítejte počet přísudků (sloveso v určitém tvaru 🡪 ukazuje nám čas, kdy se děj odehrává). Každá věta (i v souvětí) má jeden, takže kolik máme přísudků, tolik máme vět v souvětí

5. Otázky na přívlastek jmenný

Pravidelně se opakuje zadání s vyhledáváním přívlastku jmenného. Pokud se s takovým úkolem setkáte, zapamatujte si toto: přívlastek jmenný se sponou se skládá ze spony (být/stát se) a jména (v didakťácích zpravidla podstatného nebo přídavného).

Já jsem maturant. Život je báječný. 

6. Nezapomeňte, že se je součástí slovesa

Jestli budete vypisovat sloveso, tak se podívejte, zda není zvratné a nepatří k němu ještě se/si (dívám se, myslím si).

7. Když nemůžete najít chybu v textu

Přečetli jste úvodní text několikrát po sobě, ale pořád ne a ne najít ty čtyři pravopisné chyby? Zaměřte se na nejčastější chytáky. Psaní s/z, mě/mně, n/nn, ů/ú, i/y. Do výsledků napište jenom slova, kterými si jste jisti, ať nepřijdete zbytečně o body z tohoto cvičení (např. najdete čtyři slova = 4 body, ale dvě z nich nebudou správná, takže máte nula bodů (2 správná – 2 špatná = 0)). A nezapomeňte, že do pravopisu nepatří hledání čárek! 

8. Nepanikařte

K úlohám, které vám dělají problém nebo nad nimiž trávíte zbytečně moc času, se vraťte později

9. Vždycky odpovězte na otázku 

Není větší chyby než nechat prázdná políčka, protože i když třeba skutečně nevíte, můžete správný výsledek tipnout. A když se netrefíte? Nic se neděje, protože záporné body se za jednotlivá cvičení neodečítají. 

10. Pročtěte si poznámky z literatury

Zajímavý tip: když se literární teorii a historii naučíte už k didaktickému testu, nemusíte se potom totéž učit k ústní zkoušce, a ušetříte si tím čas na jiné předměty. Pokud máte z češtiny opravdu respekt a mluvnice nebo orientace v textu nejsou vaší silnou stránkou, tak vás třeba uklidní to, že prostřednictvím znalostí z literatury můžete získat až 6 bodů, takže naučit se ji dřív se rozhodně vyplatí. 

11. Dýchejte

Poslední bod seznamu a to nejdůležitější na konec. Kdykoliv pocítíte nastupující paniku nebo rezignaci, zastavte se, zavřete oči a nadechněte se (klidně několikrát). 

Nezapomeňte si věřit a jít ráno do lavic s dobrou náladou, protože s ní se dá zvládnout všechno nejlíp! 

 Hodně štěstí všem maturantům 2023!


Autorka: M. Brož Jurcová

Grafika: Patrik Sláma

1 komentář

  1. Bronislava

    Zdravím a děkuji. Přepošlu dceři – maturantce. Jen chybička se vloudila. U bodu 5 se bude patrně jednat o přísudek jmenný se sponou, nikoli přívlastek jmenný.
    Mějte se pěkně.
    Bronislava

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Dneska to s tvůrčí krizí roztočím, drahoušku!

Dneska to s tvůrčí krizí roztočím, drahoušku!

„Když se při psaní zaseknete, vstaňte od stolu. Jděte na procházku, dejte si vanu, jděte spát, upečte koláč, kreslete si, poslouchejte hudbu, meditujte, zacvičte si; je to na vás, hlavně nad tím neseďte a nerozčilujte se.“ – Hillary Mantel. Každý, kdo píše nebo je...

Perličky z vývoje češtiny

Perličky z vývoje češtiny

Pokud se někdy rozhodnete studovat češtinu jako obor, hned na první přednášce o jazyce se dozvíte to, co už dávno víte – že řeč, jako nejdůležitější prostředek komunikace, se zdokonalovala společně s vývojem lidstva. Její realizací je pak jazyk, který se také neustále...

Nářeční kvíz: Proč mluvíme jinak než naši prarodiče?

Nářeční kvíz: Proč mluvíme jinak než naši prarodiče?

Všimli jste si, že vaši prarodiče mluví trochu jinak než vy? Mluva starších lidí totiž obsahuje více nářečních prvků, než je tomu u mladších generací. Co si pod pojmem nářečí vlastně můžeme představit a proč je jazyk babiček a dědečků odlišný od toho našeho? A abychom...