Blog

Nemohu bez Vás žít aneb Tipy na romantickou klasiku

autor: | 12. 2. 2024 | Ostatní

Blíží se nám svatý Valentýn a to je ideální příležitost sáhnout po nějaké romanťárně. Ačkoli se regály v knihkupectvích prohýbají pod nánosem Young Adult i dospěláckých milostných příběhů ze současnosti, u nás na blogu víme, že klasika je prostě klasika. Zkuste alespoň na chvíli zapomenout na současné senzace z tiktoku a začtěte se společně s námi do klasických příběhů, které dojímají čtenáře již po generace.

Jane Austenová – Pýcha a předsudek (1813)

Seznam romantické klasické literatury nemůže začínat ničím jiným než ikonickým dílem „Shakespearovy sestry“. Pýcha a předsudek (hoď kamenem, kdo jsi o této knize nikdy neslyšel) je příběhem inteligentní a emancipované Elizabeth Bennetové, jež má na svou dobu opravdu skandální názory na manželství: volně přeloženo – chce se vdát z lásky, nikoli pro peníze. Cestu jí zkříží bohatý pan Darcy, který není ve společnosti příliš oblíbený. Oba hrdinové budou muset překonat pýchu a předsudky, aby zjistili, zda mohou žít šťastně až navěky. Inteligentní a vtipné dialogy, skvělí (i otravní) hrdinové a hate to love romantika. Co víc si přát?

Charlotte Brontëová – Jana Eyrová (1847)

Další britská autorka, další ikonická romantika. Jana Eyrová patří již téměř 200 let mezi světové bestsellery a nepotřebuje k tomu ani tiktok. Zde se připravte na pořádnou emocionální jízdu, protože autorka svou hlavní hrdinku opravdu nešetřila. Oproti Pýše a předsudku není Jana Eyrová tak „pohodová“. Brontëová explicitně upozorňuje na problémy 19. století a nevyhýbá se ani tragickým událostem. Odměnou čtenáři za všechno utrpení bude romantická a vášnivá (samozřejmě stále v mezích 19. století) láska, na kterou jen tak nezapomene. 

Thomas Hardy – Daleko od hlučícího davu (1874)

Thomas Hardy je považován za jednoho z největších spisovatelů viktoriánské éry, přesto je v našich končinách trochu pozapomenutý (alespoň mu tímto článkem můžu udělat malé PR). Román Daleko od hlučícího davu vypráví příběh mladé, krásné a nezávislé Batsheby Everdenové. Dívka zdědí po svém zesnulém strýci farmu a rozhodne se na ní hospodařit sama, bez muže! Ačkoli na začátku téměř 500stránkového románu nemá svůj mužský protějšek, během příběhu se kolem ní začnou „motat“ hned tři nápadníci, již se liší jako den a noc. Kterého z nich si svéhlavá dívka vybere? To už musíte zjistit sami. Můžete se těšit na (ne)dokonalou hlavní hrdinku, barvité popisy anglického venkova a strhující romantiku. 

Karolina Světlá – Kříž u potoka (1868)

Na rozdíl od výše zmíněných románů Kříž u potoka není primárně milostným příběhem, nicméně láska (a nenávist) zde hrají důležitou roli. Byla to právě neopětovaná láska, jež zapříčinila to, že byl bohatý rod Potockých proklet, a jen trpělivá a věrná láska jej může prokletí zase zbavit. Hlavní hrdinka Evička je ideál dívky, který si Světlá vysnila – vzdělaná, krásná, laskavá a obětavá. Neváhá se pustit do boje s „duchem“ či s nevyzpytatelnou povahou bratrů Potockých. V tomto románu na vás čeká krásná ještědská příroda, stará kletba, nadpřirozeno a nebudete ochuzeni ani o vypjaté momenty.

Vítězslav Hálek – Muzikantská Liduška (1861)

Hálkova Muzikantská Liduška je vhodný tip pro všechny, kteří nechtějí číst „slaďárny“ a obsáhlé romány. Povídka tematizuje častý dobový problém – vynucený sňatek. Hlavní hrdinka Liduška miluje Toníka, nicméně rodiče již pro ni vybrali vhodnějšího, tj. bohatého, ženicha. Liduška ze všech sil bojuje proti osudu, který jí připravili rodiče, protože chce žít svůj život podle vlastních představ (jak aktuální!). Hálkova povídka nemilosrdně kritizuje společenské konvence a na první pohled idylický venkov a jeho obyvatele. Není to příjemné čtení, ale rozhodně stojí za to.

Julius Zeyer – Radúz a Mahulena (1896)

Tento článek skončím pohádkově. Zeyerovo drama Radúz a Mahulena má totiž s pohádkou leccos společného. Najdeme v něm království, princezny, zlou královnu či motiv kletby. Mladý Radúz se zamiluje do princezny Mahuleny, jež pochází ze znepřáteleného království. Jejich lásce však stojí v cestě královna Runa, která je schopna téměř všeho, aby milence rozdělila. Podaří se jí to? Drama Radúz a Mahulena je příběhem osudové lásky, jejíž výjimečnost ještě podtrhuje autorův lyrický a snový způsob psaní. Mimochodem, tento příběh opět potěší milovníky kratších textů.

Doufám, že vám článek pomohl načerpat nějakou inspiraci na romantické čtení. A nezapomeňte, že po romantické klasice můžete sáhnout celoročně, nejen na Valentýna. Mějte se rádi!😊

Autor: Míša Nevřivá

Kresba: Lenka Nevřivá

Koláž: Adel

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...