Blog

Hranice přátelství a nevraživého rozkolu v novém románu I. Obermannové

autor: | 13. 3. 2023 | Česká literatura

Knihami o ženském přátelství se to v rybníčku české literatury jen hemží. Jak by taky ne, když jde údajně o jeden z nejsilnějších vztahů, které život nabízí. Je mi jasné, že se teď někteří z vás nad tímto tvrzením pozastaví. Třeba  proto, že vám to bude připadat jako blbost, nebo jste přesvědčeni, že nejsilnější vztah vypadá úplně jinak, s někým jiným, nebo zkrátka na přátelství nevěříte. Ano, i takové lidi znám.

Ale když se nad tím tak zamyslíte, kolik vztahů dokáže všechno vydržet, překonat a snést? Který ze vztahů neřeší krizi nevěrou, alkoholem nebo rozvodem? Ale tohle koneckonců není článek o mých životních úvahách a věštění toho, co si myslí každý druhý čtenář našeho blogu. Tohle je článek o Přítelkyních, jejichž autorkou je Irena Obermannová.

Příběh vykreslený retrospektivně vrací dvě holky do jejich mládí, sype sůl do ran, nabízí prostor k rebélii, lásce, pochopení a odpuštění. Nebála bych se říct, že retrospektivou žije svým způsobem každý z nás. Všichni se někdy ohlédneme dozadu. Přemítáme nad svými i cizími přešlapy. A leckdy, díky zpětnému zrcátku, přijdeme na to, co v minulosti a jejím sledu událostí nebylo tak patrné, jak se na první pohled mohlo zdát. A tohle zpětné zrcátko, ať už doby nebo jednotlivých životů, hraje v příběhu těchto dvou dívek nenahraditelnou roli.

Dvě holky, dva světy a Československá federativní republika v době komunismu. Xénie a Anka. 

Xénie, jakožto alter ego spisovatelky Ireny Obermannové, trošku nejistá ošklivka, žije pro kluka, jehož miluje a obdivuje. Sem tam trpí přehnanou žárlivostí nebo úvahami nad tím, co by bylo bývalo, kdyby… 

Anka, nespoutaná a divoká vlna, která nosí kalhoty se smajlíkem, brýle na nose plném pih a do života Xénie vtrhne s vervou, oddaností a s kuřetem s hranolkama a kečupem.

Tyhle dvě se seznámily na gymplu. V době, kdy Anka nastoupila do třídy, byla Xenka už dávno zamilovaná do Petra. A Petr, ten byl stěžejní postavou jejich přátelství a celé budoucnosti téhle trojice. Anka s Xénií spolu v příběhu zažijí mnohé. Včetně ne tak tajného předčítání Charty 77 v parku s flaškou vína, záškoláctví, protože ten, kdo chodil pravidelně do školy, byl trapák, nebo třeba práce na nelegálním časopise, jehož dřívější existence je po rozkolu nakonec svede zase k sobě. 

Kdyby se celý příběh nesl jen v tomhle duchu, byla by to jízda na duze, která končí ve zmrzlinovém ráji. Takhle ale život nefunguje. A tady se to podělalo na všech frontách. Ať už za to mohla krize vztahu Xénie a Petra, Ančina emigrace, Xéniina sobeckost nebo podraz Anky a Petra vůči Xénii, obě si pak zařídily životy po svém. Xénie zůstala v Praze a narodily se jí dvě dcery – a po Ance jako by se slehla zem. Přes všechny bouře a vlny ale nakonec vyplavala naděje na happyend. A to je, myslím, to nejdůležitější.

Zvraty a návraty. To mě na tomto příběhu vlastně bavilo nejvíc, ačkoliv to byl někdy bizár. 

Stejně jako v knihách se i v reálném životě naše rozhodování, kdy chceme pro druhého jen to nejlepší, umí lehce vymknout kontrole. Jeho důsledky si potom neseme na zádech po celý zbytek života. I když si myslíme, že jednáme správně, leckdy to může vést k přerušení všech vztahů a k přetrhání těch důležitých nitek, které nás ve skutečnosti pojí dohromady. 

Naděje však umírá poslední. A umí vydržet kilometry, dny i roky života, kdy to celé může vypadat jako beznadějný propadák. 

Seděly spolu kdesi na zeměkouli. Ony dvě. V běhu času, který pádí, který toho tolik mění.

Změnily se i ony?

Ano, i ne.

Byly to pořád ony, a přitom tolik jiné. Tolik si toho provedly, tolikrát to vypadalo, že se mezi nimi všechno porušilo, přervalo. Přesto byly tu. Ony dvě. V běhu času, který pádí. Tolik je toho spojovalo. Vydrželo to navěky. Netušily proč, ale prostě se to stalo, patřily k sobě.

Zkrátka o tom jsou Přítelkyně. Jsou sondou do mezilidských vztahů, jsou nadějí, záchranným lanem, odrazovým můstkem, světlem naděje a ukázkou pravé tváře. Ale jestli teď mluvím o příběhu, nebo o životě, na to si už zkuste odpovědět sami.

Protože nejsem nezaujatý pisatel, i já v tom vidím příběh jednoho velkého přátelství, které mě vede životem. I když to tehdy taky vypadalo, že se všechno nenávratně přervalo, čas uhladil rány, zahojil bolest, zahodil sobeckost a uzdravil dvě pomatené holky, jež si nakonec uvědomily, že ačkoliv jsou některé věci v životě nezbytné, jiné mohou být o to víc malicherné. Třeba vás Přítelkyně osloví tak, jako oslovily mě. Třeba i vám nastaví zrcadlo a vy si uvědomíte, že v tom nejste sami. Že to nejste jenom vy, kdo upadá do podobných problémů. A v tom je tato kniha tak báječná, protože vás pohladí po duši, podrží vás za ruku, když to potřebujete, dodá sílu, odvahu a vědomí, že i když se všechno zdá ztracené, naděje na happyend zůstává!


Autorka: Eliška Kudláčková

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Kvíz: Co víte o Máchovi a jeho díle?

Kvíz: Co víte o Máchovi a jeho díle?

V květnu je téměř na každém kroku skloňováno jméno Karla Hynka Máchy. Aby taky ne, když jeho Máj bývá nejčastěji recitován pod rozkvetlou třešní. Úvodní verše určitě dáte dohromady levou zadní, ale co dalšího o tomto velikánovi české literatury víte? To si můžete...

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...