Blog

Útěk ze sociálního vězení

autor: | 15. 4. 2024 | Ostatní

Díla současných francouzských autorů, kteří se těší velké pozornosti a zasloužené popularitě, jsou považována za velmi osobitá, otevřená a upřímná. Annie Ernaux (držitelka Nobelovy ceny za literaturu), Didier Eribon a Édouard Louis odhalují ve svých povětšinou autobiografických románech autentickou osobní zkušenost ve smyslu sociálního produktu. 

Pro jejich autobiografické psaní je charakteristická zvláštně laděná podvojnost, v níž se proplétá subjektivnost s neosobností, intimnost s kolektivní objektivností, psychologická rovina s rovinou sociologickou. Prostřednictvím těchto prolínajících se polarit se bez příkras odhalují témata jako osamělost, nemoc, problematické rodinné vztahy a v neposlední řadě i chapadla sociálních tříd se svými  normativními mantinely podstatně ovlivňující pohled člověka na sebe samého, na druhé a samotný svět.

Nižší (ne-li ta nejnižší) sociální třída, která se objevuje v dílech výše zmíněných autorů, je spojená s každodenním utrpením, izolací, nepochopením, vztekem a především snahou o odříznutí se od vlastní minulosti a od všech omezení. Hledání sebe sama (v případě Eribona a Louise i s ohledem na svou sexuální orientaci), touha po svobodě a po novém, autentickém sebeurčení se mají vědomě realizovat opuštěním rodného místa, všech svazujících tlaků a především pak studiem. Avšak nejde jen o formální učení se ve škole, nýbrž i učení se správné mluvě, oblékání, stolování atd. dle pravidel vyšších sociálních tříd. Individuální proměna tak úzce souvisí s proměnou kulturně-sociální. Úspěch v novém, „neburanském“ prostředí má být zaručen vlastní převýchovou, ze které se stává nikdy nekončící proces radikálního osvobození od toho, co společnost individuu přichystala a stále chystá.

Autory zachycená rozdílnost sociálních tříd, mezi nimiž panuje minimální prostupnost, není popisem překonaného stádia vývoje společnosti, ale svědectvím o současnosti. Obnažení společenských nerovností, forem útlaku a násilí však může pomoci k jejich nápravě či alespoň k radikálnímu vzdoru. A to nejen prostřednictvím nesmlouvavě otevřeného psaní, jehož cílem není nic menšího než „revoluční“ pravda se zásadním společenským dopadem. 

Máte-li chuť si obohatit literární vhled do sociologických vod, doporučuji tato díla:
Annie Ernaux – Roky
Didier Eribon – Návrat do Remeše
Édouard Louis – Jak se stát jiným

Autor: Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...