Blog

Tip na četbu: Příběhy z národního obrození

Četbu příběhů postavených na reálných základech máme rádi všichni. Není nad to se pobavit a zároveň se něco naučit, obzvlášť o tolik oblíbeném národním obrození, že? Historických románů z Prahy 19. století je bohužel jako šafránu. Kam se v knihkupectví podívám, všude samý Přemyslovec nebo Lucemburk. I tak jsem pro vás objevila pár knih, které byste neměli minout, pokud si chcete rozšířit obrozenecké obzory.

Sága rodu Reissových
Hana Whitton

Román české rodačky žijící na oxfordském venkově jsem otevřela naprosto bez očekávání. Po prvních stránkách jsem nemohla uvěřit, že je podle skutečnosti, a paralelně s četbou jsem googlila, jak to bylo doopravdy. Zvláštní, jak ten život není třeba přikrášlit, aby mohl vzniknout strhující a napínavý román plný zvratů, romantiky a tragických momentů. Ve stručnosti se jedná o životní příběhy tří sester Reissových. V knize se objeví postavy jako Božena Němcová, František Ladislav Čelakovský nebo Josef František Frič. Vsadím se, že budete stejně jako kdysi já, zírat na drát, jak moc byly ústřední postavy národního obrození propojení.

Americký klub českých dam
Hana Whitton

Celkem nedávno vyšla další autorčina kniha z prostředí pražského devatenáctého století a to jsem nemohla ignorovat. Tentokrát zde Hana Whitton líčí osud rodiny Náprstků a zejména mladšího syna Vojtěcha, který se zapříčinil o založení jednoho z prvních českých ženských spolků. Během toho hojí své zlomené srdce a poohlíží se po nové nevěstě. Pamatuji si, že jsem si zakázala vyhledávat na wiki a napjatě jsem sledovala, s kým nakonec skončí. Ani jsem nedutala, přátelé. Vedlejším motivem příběhu je i vztah Karoliny Světlé s Janem Nerudou, či dospívání „dcery národa“ Zdeňky Havlíčkové. No prostě chuťovka.

Čas voní dálkou
Ludmila Vaňková

Postavu Vojty Nápsrtka si pro svůj román zvolila i Ludmila Vaňková, ale zcela z jiného úhlu pohledu. Autorka popisuje události revolučního roku 1848, kdy na barikádách bojoval právě Náprstek vedle Viléma Dušana Lambla, budoucího milence Boženy Němcové. V druhé části jde politika stranou a přichází romantika. Je to bichle, nebudu lhát. Ale vtáhne vás do děje, ani nebudete vědět, jak rychle. Asi před měsícem ji četla mamka. Jednou jsem ji nachytala, jak nad knihou brečí, ne brečí, přímo bulí! Důvod proč, vám říkat nebudu, ale můžete si tipnout v komentářích. Napovím, že kniha popisuje vztah Boženy právě s Lamblem, takže ten, kdo chodí na moje besedy, musí vědět.

Mlýn na mumie
Petr Stančík

Mým posledním tipem je čistá fikce, ale tak dobře napsaná, že vás vtáhne do pražského podsvětí během několika prvních stran. Děj se odehrává v roce 1866 a hlavní postavou je komisař Durman vyšetřující sérii záhadných vražd. V hospodě se potkává s rozervaným básníkem Janem Nerudou, na pracovišti mu šéfuje policejní komisař František Dedera, který na začátku své kariéry odvážel Karla Havlíčka Borovského do Brixenu. Kniha se bude líbit především milovníkům dobrého jídla a kvalitního sexu. Je drsná, surová, přesně taková, jaká byla Praha v 19. století. Navíc za ni Stančík získal Magnesiu Literu.

Bonusový podcast
Národní opruzení

A pokud stále nemáte dost, zvu vás k poslechu mého autorského počinu – podcastového seriálu Národní opruzení. Hlavní milostná zápletka je zde více než překvapující, proto je třeba brát Národní opruzení s nadhledem. Valná část událostí, dopisů či konverzací je ale založená na dobových pramenech a věřím, že tento podcast vám může pomoci při pochopení mých videí na sociálních sítích. Pikantnější verzi příběhu a bonusový podcast Veřte nevěřte, který odkrývá, co přesně je fakt a co jen výplodem mé fantazie, můžete sledovat na herohero.co/literarnihysterie.

2 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Sváteční kvíz: sametová revoluce – co jí předcházelo?

Sváteční kvíz: sametová revoluce – co jí předcházelo?

Před 33 lety mrzlo v pražských ulicích několik desítek tisíc lidí, jimž nebyl osud naší republiky lhostejný. Účastnili se totiž demonstrací, kterými započala sametová revoluce. Díky ní se spustil řetězec událostí, na jehož konci stojí samostatný demokratický stát....

Ženská emancipace pohledem Magdaleny Dobromily Rettigové

Ženská emancipace pohledem Magdaleny Dobromily Rettigové

Když se náhodně zeptáte lidí ve svém okolí (i mimo něj), kdo byla Magdalena Dobromila Rettigová, mohou nastat dvě okolnosti: buďto na vás budou nechápavě valit oči, nebo naopak zapřemýšlí, kde že jen to jméno sakra zaslechli. Pokud se dozvíte, že se jedná o autorku...

Dobrý den, my jsme také obrozenci

Dobrý den, my jsme také obrozenci

Obrozenci. Většina z nás má celkem jasnou představu o tom, kdo to je. Dobrovský, Jungmann, všichni ti mánici kolem slovníků. A pak taky Palacký. A Kollár a Čelakovský. Co když se ale už před nimi pokoušeli jiní o obrodu českého jazyka? Nebo s nimi spolupracovali a...