Blog

Strašidla do postele

autor: | 2. 11. 2023 | Ostatní

Pestrobarevný podzim zvolna přechází do ponuré šedi, teplota klesá a dny se pomalu zkracují. Už nás neláká trávit celý čas venku, naopak se těšíme domů. K tomu je přelom měsíce spojován s nadpřirozenem a tajemnými silami, tak proč si tohle magické období nevychutnat se vším všudy – zachumlat se do deky a nechat se pohltit dobrou duchařinou. Máme pro vás několik svých oblíbených hororových knížek, které vás na následující svátky rozhodně naladí. 

Co bychom byli za milovníky hororu, kdybychom nezačali mistrem svého řemesla, Stephenem Kingem. Pokud chcete pořádnou duchařinu a ještě jste se nesetkali s Osvícením, je pravá chvíle to napravit. Strašidelný opuštěný hotel a jedna uvězněná rodinka, která musí čelit dávnému prokletí a nezešílet, se vám postarají o pár bezesných nocí, to nám věřte. Navíc spousta lidí neví, že tahle kultovní knížka má pokračování s názvem Doktor Spánek, kdy se jedna z postav vrací na místo činu. Jestli si nejste jisti, zda je pro vás King to správné čtivo, můžete začít něčím kratším, ale rozhodně neméně kvalitním – povídkou 1408, kvůli níž možná nebudete mít chuť pár týdnů přespávat po hotelech.

Pakliže zatoužíte po něčem vyloženě tradičním, navrhujeme Stokerova Drákulu, možná vás překvapí, jak může být kniha z roku 1897 čtivá. A věděli jste, že hrdinný upírobijec Van Helsing není pouze výmyslem filmařů, ale původní postava z románu? Zkuste také Poea a jeho tajuplné povídky (hororovou báseň Havran už jistě všichni znáte), jako je třeba Černý kocour. Pokud jste spíše filmoví, tak Netflix na podzim přišel s mysteriózní adaptací Zániku domu Usherů. A z klasik ještě doplníme Frankensteina, který je naopak mnohem romantičtější, než se z filmových zpracování může zdát. I tak ale plný překvapivých vražd, drásavě napínavých momentů a tísně, která vás při čtení zaplaví. A jestli má za nás někdo dostat cenu za nejotravnější literární postavu, v této knížce najdete druhého nominovaného, hned za Bellou Swan. Uhodnete, která to je? 

Avšak i v našich krajích najdete talentované autory s děsivými příběhy. Jedním z nich je Miloš Urban. U něj všema deseti doporučím sérii krátkých příběhů Mrtvý holky. Zmíněný cyklus jsme četli už opravdu dávno, ale dodnes nás zamrazí, když venku rozhýbe stromy první říjnový vítr a v hlavě se mi vybaví To strašný kouzlo podzimu. Slovenským Kingem je zase nepochybně Jozef Karika, jehož nejúspěšnější Trhlina inspirovaná skutečnými událostmi, kdy se skupina zvědavců ztrácí v zapovězeném lese uprostřed pohoří Tribeč, se dočkala i filmového zpracování. Hrůzostrašný je také Strach o záhadných úmrtích v malé slovenské vesničce, kdy to poslední, co oběti zaslechnou, je dětský smích. 

Chtěli byste něco strašidelného, ale horory úplně nejsou vaší krevní skupinou? I pro takové čtenáře máme skvělý tip k dušičkovému čtení. Kniha hřbitova Neila Gaimana o chlapci, který vyrůstá na hřbitově mezi duchy a vlkodlaky, je spíše fantasy pro mladší ročníky, ale to Harry Potter taky a čteme ho všichni dodnes. 

Ať už máte načteny stovky děsivých vyprávění, teprve se s hororovým žánrem seznamujete, či se učíte bát, nezapomeňte, že hlavní je si čtení užít – a právě přítomné roční období ke čtení vyloženě vybízí. Tak si nalijte teplý nápoj, schovejte se do peřin s knížkou v ruce, ať na vás žádný děs nemůže, a dobře se bavte!

Spoluautorství: Miki Weatherwax a Karolína Meixnerová

Obrázek byl vytvořen pomocí AI.

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Zrození legendy loupežníka Nikoly Šuhaje

Ke knihám Ivana Olbrachta se typický středoškolák příliš často nedostane. V maturitní četbě se sem tam mihne Golet v údolí, ale jinak je Olbracht autorem spíše pro studenty bohemistiky. Přesto bych dnes chtěla poukázat na jedno dílo, konkrétně na jednu literární...

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský aneb kdo byl milenec velké spisovatelky?

Václav Bolemír Nebeský, v době národního obrození velmi oblíbený básník, který byl dokonce považován za nástupce Máchy. Dnes ho ale známe spíše jako milence spisovatelky Boženy Němcové. Pojďme si představit muže, jehož talent byl zapomenut. Václav Bolemír Nebeský se...