Píšu do šuplíku a trhám své texty, protože nevěřím mámě, že se jí líbí. Taky se v tom vidíte? Konec románům, básničkám i bichlím, které musíte tahat každé ráno do autobusu! Co napsat novelu za třicet dnů? A zrovna listopad je pro pisálky jako dělaný. Není to jen mezinárodní měsíc romského jazyka, vězněných spisovatelů, studentů, toalet a pozdravů. Listopad je taky o psaní novel! NaNoWriMo – National Novel Writing Month.
Tato výzva napadla v roce 1999 amerického spisovatele Chrise Batyho. Listopad k tomu svým mizerným počasím přímo vybízí. Tehdy se zapojilo 21 autorů, z nichž novelu dokončilo pouhých šest. Tihle autoři v dalším roce přibrali své kámoše z blogů a počty začaly růst. Co se jimi inspirovat?
Letos se tak vyprdni na na shánění knih u Dobrovského a udělej radost hlavně sobě. Představ si, že sedíš u rozpáleného krbu, křoupeš linecké a v rukou držíš svůj hotový příběh. Pokud tě navíc políbí nějaká ta múza, stačí jen začít! Pořád tomu nevěříš? Oukej. Zkusím tě ještě přemluvit jiným způsobem.
Pokusím se přesvědčit milovníky čísel: stačí jen 50 000 slov, což je denně rovných 1 667 a je to. Neděs se, jsou to zhruba čtyři strany, nebo šest normostran. Na samotné psaní se můžeš vrhnout v poledne 1. listopadu a od stolu vítězně vstaneš třicátého s první verzí svého veledíla. Tato časová dotace je pořádnej punk, který ti určitě zpestří konec roku.
Pořád si myslíš, že to nedáš? Je několik možností, jak na to nebýt sám a všechny jsou zdarma. Zaregistruj se na anglické webovce NaNoWriMo, kam postupně nahraješ každý nový odstavec a pozoruješ své zlepšení. Na email ti budou chodit rady od skutečných spisovatelů a pro zvýšení motivace dostáváš odznaky za své úspěchy. Můžeš pozorovat i konkurenci a jejich tvorbu. Pokud to zvládneš, na konci obdržíš certifikát a budeš zařazen do seznamu vítězů. Jestli preferuješ češtinu, neboj, mám pro tebe i českou verzi: čtyřtýdenní program rad a tipů prostřednictvím emailů má pro tebe spisovatelka a lektorka tvůrčího psaní Veronika Matysová – NaNoWriMo s Veronikou Matysovou. Každé pondělí tě navíc nakopne motivační zprávou, což někteří z nás čas od času potřebují.
Až bude hotovo, je jen na tobě, jak s textem naložíš. Volbou může být rovnou nakladatelství, ale pro začátek stačí i sociální sítě (na facebooku jsou např. skupiny jako Odstartujte svoji knihu, Tvůrčí psaní z obýváku a Spisovatelské cappuccino s Martinou Heš). Další možností jsou literární servery, jako je Písmák, nebo Wattpad.
Můžeš se vymlouvat, že nemáš žádný dobrý nápad. Víš, co v takovém případě nejlépe funguje? Psát, rozepsat se, trénovat kdekoliv a kdykoli – naše fantazie končí až někde za nekonečnem, tak se jí nech pohltit. Začni psát o tom, co jsi měl k obědu, o slunci, které každý den svítí a nemá pauzu, o tom, že ti došel toaleťák a tobě nezbývalo nic jiného, než o něj poprosit svou tchyni. Hrdinům připravuj ty nejbláznivější situace. Co by dělal princ, kdyby žábu zašlápl a políbil osla? Nebo si vzpomeň, co ti včera proměnilo ne/zásadně tvůj život (třeba sis ráno neudělal vajíčka na měkko, jak je tvým zvykem, ale na tvrdo). Nezapomeň ale na pointu, která dodá příběhu smysl. Zkus se třeba jen vypisovat a možná z toho něco vzejde.
Možná máš dojem, že je tato challenge víc o kvantitě než o kvalitě. Mohou tak však vzniknout i hodnotná díla. Do této výzvy se chodí hlavně pro zkušenosti. Psaním se posouváš, ale jen tehdy, když tuto činnost vykonáváš pravidelně. Na první dobrou se nezabývej pravopisem. Stačí být ve spojení se svým cílem a přenechat práci svým prstům. Stejně tak to udělala třeba Marissa Meyer se svou knihou Cinder, nebo Erin Morgenstern se svým Nočním cirkusem, které vznikly právě v 30denní výzvě.
Jestli máš zlomenou nohu, jsi na home office, nebo hledáš výmluvu, proč nejít umývat okna, právě toto je tvoje šance. Přidej se k dalším autorům, kteří se výzvy účastní. Nenuť se do toho, naopak – ber to jako výhodu, že se můžeš zpětně podívat, jakou jsi šel cestou a kolik hodin jsi do toho dal. Když to zvládl kdejaký Američan, zatímco se cpal koblihami, zvládneš to taky! Zastávám ale zdravější způsob tvorby, i když perníčky samozřejmě schvaluju. Tvá múza už je netrpělivá a ťuká na dveře fantazie, tak ji nenech čekat!
Autorka: Lucie Vyskočilová
Grafika: Patrik Sláma
supr článek, díky za něj 🙂
Káťo, díky moc 🙂