Blog

Literární kvíz k MDŽ: Jak dobře znáte české autorky?

autor: | 8. 3. 2022 | Česká literatura

Dnes uplynulo  přesně 114 let od doby, kdy americké ženy vyšly do ulic, aby si vybojovaly právo volit. Psalo se 8. března 1908. Než se však toto datum ustálilo v našich kalendářích jako Mezinárodní den žen, čekala jej ještě dlouhá cesta. Do roku 1917 se MDŽ slavilo vždy posledního února, po konci první světové války byl svátek žen přesunut právě na 8. března. Oficiálně byl tento mezinárodní den uznán radou OSN v roce 1975.

Pojďme tento den věnovat významným představitelkám české literatury. Vyzkoušejte si v našem krátkém kvízu, jak dobře znáte současné české autorky i spisovatelky píšící v dobách minulých.

Papír a tužku do ruky a jdeme na to!

1. Jak se jmenuje povídka Boženy Němcové, v níž maminka od dětství převléká svého mladšího syna za děvče, aby nemusel narukovat na vojnu?

a) Divá Bára

b) Karla

c) V zámku a podzámčí

2. Pod jakým pseudonymem známe spisovatelku s pravým jménem Johanna Nepomucena Rottová, představitelku generace májovců a zakladatelku tzv. vesnického románu, mezi jejíž nejznámější díla patří např.: Vesnický román, Kříž u potoka nebo Frantina?

a) Karolina Světlá

b) Božena Němcová

c) Eliška Krásnohorská

3. Kniha Aleny Mornštajnové vydaná v roce 2021, v níž se autorka zamýšlí nad alternativní realitou v Č(S)R, kde neskončil komunistický režim, ba právě naopak se jmenuje:

a) Březén

b) Listopád

c) Prosinéc

4. Mezi současné české autorky nepatří:

a)  Helena Třeštíková

b) Anna Musilová

c)  Halina Pawlovská

5. Barbora, Julka a Barka jsou hlavní hrdinky prvního dílu chystané trilogie, jejímž ústředním tématem je skutečná historická událost – důlní neštěstí v městečku v moravskoslezském kraji. Jak se jmenuje první díl této série?

a) Podbrdské ženy

b) Žítkovské bohyně

c) Šikmý kostel

6. Eliška Krásnohorská, česká spisovatelka, básnířka a libretistka, členka literárního hnutí ruchovci, roku 1890 založila Spolek pro ženské studium s názvem:

a) Sibyla

b) Nymfandora

c) Minerva

7. 12letá Bára, hlavní hrdinka novely Vrány od Petry Dvořákové, si velmi oblíbí svého učitele na výtvarnou výchovu. Po jaké fantasy postavě mu dala přezdívku?

a) Harry Potter

b) Frodo

c) Eragon

Neváhejte nám v komentářích sdělit, jak jste si vedli! ✨Autor prvního komentáře se správnými odpověďmi vyhraje vstupenku na besedu o Světlé a Nerudovi a Ksichtolisty k tomu!

Autorka: Martina

Grafika: Patrik Sláma

8 komentářů

 1. Kačka

  1b 2a 3b 4a 5c 6c 7b

  Odpovědět
  • Karolína Meixnerová

   Dobrý den, Kačko, vyhráváte vstupenku na besedu o Nerudovi a Světlé a k tomu Ksichtolisty! Napište mi, prosím, na IG a domluvíme se, jaký termín besedy by vám vyhovoval. Karolína Zoe

   Odpovědět
 2. Natálie

  1. b) Karla
  2. a) Karolina Světlá
  3. b) Listopád
  4. c) Halina Pawlovská
  5. c) Šikmý kostel
  6. c) Minerva
  7. b) Frodo

  Odpovědět
  • Antonia-Livia Tomoiagă

   1) b
   2) a
   3) b
   4) a
   5) c
   6) c
   7) b

   Odpovědět
 3. Klára

  1B, 2A, 3B, 4A, 5C, 6C, 7B

  Odpovědět
 4. Anna Strýčková

  1) KARLA
  2) KAROLINA SVĚTLÁ
  3) LISTOPÁD
  4) HELENA TŘEŠTÍKOVÁ
  5) ŠIKMÝ KOSTEL
  6) MINERVA
  7) FRODO

  Odpovědět
 5. Vero

  1)b
  2)a
  3)b
  4)b
  5)a
  6)c
  7)c

  Odpovědět
 6. Kačík

  1) B
  2) A
  3) B
  4) A
  5) C
  6) C
  7) B

  Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Podobné články

Palacký a blondýna

Palacký a blondýna

Palacký má příšerné PR. Bohužel pro něj a dost bohužel i pro nás. Buď ho někdo nezná vůbec a je úplně fuk, že je fialový na tisícovce a že se po něm jmenují ulice, náměstí, školy, gymnázia a dokonce i Univerzita. V lepším případě někdo v paměti vyloví, že je...

Víte, co jsou kvizoni?

Víte, co jsou kvizoni?

Kvizon je zvíře, které obývá prérii a je samo o sobě dosti hloupé, avšak telepatickým propojením s ostatními jedinci ve stádu dokáže dosáhnout inteligence až nadlidské. Taky okupuje titul knihy Jakuba Němečka: Na lovu kvizonů.  Tahle povídková knížka je fakt prcek...