Blog

#komentovanátiráž

autor: | 12. 5. 2022 | #zeživotaredaktorky

Kniha je výsledkem práce mnoha lidí, není to jen text slovutného autora, který vydá mocný nakladatel. Za knihou je spousta mravenčí práce knižních profesionálů. Pojďme si je představit:

Toto (↓) je tiráž, poslední tištěná stránka, na níž jsou uvedeni všichni spolupracovníci. Měla by v knize být vždycky, ale občas se s ní nakladatelé ani nezahazují. Tomu pak říkáme podivná nakladatelská praxe (a hrozí za to i pokuta!).

Autor

Slovutný autor, který z ničeho stvořil geniální literární dílo. Měl nápad a dal mu formu literárního textu. 

Překladatel

Pokud jde o překladovou literaturu, své místo zde (ale také na obálce!) má i  pečlivý překladatel, který z originálního textu udělal text český. Mělo by být uvedeno, z čeho překládal (jazyk, originální název, vydání i původní nakladatel).

Redaktor

Úslužný redaktor si celý text přečetl, upozornil na slabá místa, chyby a další nedostatky, navrhl řešení a vše probral s autorem (případně překladatelem). Dle dohody pak text upravil. 

Korektor

Fanatický korektor je ukázkový grammar nazi, který dá všechny čárky do latě, vyzmizíkuje překlepy, pohlídá dělení slov na konci řádků i velká písmena. Dává si bacha i na nadpisy, tam totiž chyby zůstávají nejčastěji.

Grafik

Enigmatický grafik vymyslí, jak bude vypadat vnitřek knihy – jakým písmem se text nasází, jaké bude mít okraje, kam umístí čísla stránek, jak bude vypadat záhlaví a zápatí.

Sazeč

Dle pokynů grafika vezme text spolehlivý sazeč a nalije ho do sazby. Vezme text z Wordu a udělá z něj PDF. Zanáší úpravy z korektury sazby, připravuje finální tisková data. Grafik a sazeč často okupují jedno fyzické tělo.

Nakladatel

Instituce, která uvádí daný titul na knižní trh. Může být malé, velké, může jít o samotného autora, pokud jde cestou samonákladu. Nakladatelství je značka, díky níž byste se měli snáz orientovat v té přehršli titulů, které dnes vycházejí. Třeba Paseka vydává Hildu, Argo Pána prstenů, Gnóm podivně báječné tituly a Baobab jde cestou dětských knih. V tiráži by měla být uvedena i jeho adresa.

Tiskárna

Přijme tisková data, vytiskne je, sváže je a udělá z nich konečně knihu. Náklad knih z tiskárny putuje buď zpět k nakladateli, nebo rovnou do distribuce.

Vydání

Spousta knih má jen jedno vydání, znamená to, že se vyrobí prostě jen jednou v daném nákladu. Pokud je ale kniha úspěšná, vyprodá se první náklad, může se udělat dotisk (to jsou jen další kusy původního nákladu) a pak případně i další vydání (obvykle nová, přepracovaná, upravená a vylepšená – kuchařky a učebnice mívají hned řady  různých vydání). První vydání bývají sběratelsky nejcennější (jen si vygůglete první vydání Harryho Pottera!).

ISBN

To je číselný kód určený pro jednoznačnou identifikaci knižních vydání. Knihy se podle něj dají snadno vyhledávat.

Dále se v tiráži můžete dozvědět, kdo byl autorem předmluvy  nebo doslovu, kdo navrhl obálku, v jakém nákladu byla kniha vydaná, kolik má stran a jaká je její doporučená prodejní cena. 

Tiráže jsou teď bohužel rozkolísané, takže v tiráži můžete narazit na všemožné profese: grafik, sazeč, technický redaktor, odpovědný redaktor, jazykový redaktor, editor, korektor… Někdy můžeme prostě jen hádat, kdo se na knize podílel jakým způsobem.

Tak se schválně koukněte, jak vypadá tiráž knihy, kterou právě čtete!

Autorka: Ela Prokopová

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Není čtení jako čtení

Není čtení jako čtení

Když čte redaktor a když si čte redaktor, jsou to dvě různá čtení, nazvěme je třeba redaktorské a volnočasové. Pro to, abyste mohli být dobrým redaktorem, je třeba neustále číst. Jazykový cit se tříbí čím? No jasně, právě četbou. Takže kromě toho, že čtete...

Kam se podělo léto aneb stinné stránky redaktořiny

Kam se podělo léto aneb stinné stránky redaktořiny

Být redaktor je báječné, skvělé, obohacující a naprosto prima. Ale jako každá profese má i stinné stránky. Pokud uvažujete o dráze redaktora, měli byste zvážit i následující výčet mínusů: Budete číst neustále, úplně furt, takže číst si ještě ve volném čase chce...

Zase si to po sobě nepřečet aneb Co dělá redaktor?

Zase si to po sobě nepřečet aneb Co dělá redaktor?

Každý jsme si někdy představovali, že budeme slovutným spisovatelem. Moudří jako Neruda, milovaní jako Tyl, ostří a pohotoví jako Karel Havlíček Borovský a tajemní jako Karel Jaromír Erben. Knížky ale zdaleka nejsou jen dílem slovutných spisovatelů a...