Vydat knihu je pro mnohé snem. I já patřím mezi ty jedince, kterým se splnil, a na mé dílo (Zaprodaný cit) tak nyní můžete narazit v knihkupectvích. Možná vám ale taky zkazím iluze. Nakonec si možná uvědomíte, že na celém procesu je opravdu nejjednodušším krokem knihu napsat.
Co předchází vydání knihy?
Ze všeho nejdřív musíte mít nápad, který z hlavy přenesete na papír, čímž vám vznikne rukopis.
Jakmile máte dopsáno, přecházíte do druhé fáze, kdy oslovujete nakladatelství. Ale ne vše je tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Nakladatelství sice mají nouzi o nové talenty, ale objevit mezi stovkami zaslaných rukopisů další Rowlingovou je stejně náročné jako najít jehlu v kupce sena. Proto se může stát, že než aby riskovali, rovnou vás odmítnou, nebo vám neodpoví. A vy pak jen můžete zoufale dumat nad důvody, proč vám neodepsali.
Avšak mějte na paměti, že pokud jste byli odmítnuti už poněkolikáté, nemusí to nutně znamenat, že by vaše kniha nestála za nic. Představte si třeba, kolik nakladatelství je v Americe. Tam se autoři kolikrát setkají s odmítnutím i od stovek redaktorů, dokud nenajdou nakladatelství, které jejich titul mile rádo vydá. Mezi takové příklady patří i Duna, dodnes snad nejsložitější fantasy, již se člověk odhodlá přečíst, a přece jen je z ní bestseller. Frank Herbert příběh vydal časopisecky ve dvou částech, poté je spojil, pojmenoval je výstižně a jednoslovně Duna a nakladatelství, které doposud prodávalo časopisy o autech, mu to vydalo. Z knihy se stal takový trhák, že v této sérii po autorově smrti pokračoval jeho syn! Z toho vyplývá, že třeba právě váš příběh může být další Duna, i když to tak ze začátku nemusí vypadat.
Co když vás stále odmítají?
Pokud se vám už nechtějí psát další nabídkové maily, pak máte na výběr z dalších možností. Buď vydáte knihu na vlastní náklady (tím pádem se musíte postarat i o její distribuci), nebo se jako já uchýlíte ke crowdfundingu.
Co je to crowdfunding?
Crowdfunding se skládá ze dvou slov: crowd = dav, funding = veřejná sbírka, tedy davová finanční podpora. Udělá se kalkulace celkových nákladů na vaši knihu, v níž je zahrnuta práce redaktora, korektora, grafika, sazeče, případně ilustrátora, náklady na tisk, vazbu atd. Na vybrání peněz je stanovený čas (např. 30 dní), během kterého mohou čtenáři přispět tím, že si vyberou nějakou odměnu za určitou částku (třeba předobjednání knihy, knihu s věnováním a podpisem apod.). Pokud peníze nestihnete vybrat, pak se vrátí přispěvatelům, ale kniha nevyjde. Takhle nic neriskujete. Na tomto principu funguje např. nakladatelství Pointa, jež má na svém kontě již přes desítky titulů.
Co následuje pak?
Gratuluji, pokud jste našli nakladatelství, které vám knihu vydá. Nyní váš rukopis poputuje k redaktorovi, jenž v něm má za úkol najít všechny nesmysly a díry v zápletce, ohlídá fakta i styl. Vy poté své dílo upravíte tak, aby si příběh zachoval původní atmosféru. Pak přijde korektor, který opraví zapomenuté chyby.
Když už máte dořešenou jazykovou stránku, následuje to nejpříjemnější: grafika knihy. Úprava textu, tvorba obálky, styl písma, váš medailonek, fotografování na obálku… Potom putuje kniha do tisku a vy si můžete začít plánovat křest.
Jak to celé přežít?
Radujte se, že vaše dílo spatří světlo světa. Svěřte se do péče přátel, blízkých a kvalitní kávy. A neporovnávejte se s ostatními – nikdy nevíte, jak dlouho trvalo vydání knihy jim. Nevzdávejte to a dejte tomu čas. Třeba vaše kniha potřebuje další úpravy nebo čas, než ji objeví ti správní lidé, kteří její kvalitu docení a budou vás považovat za velkého Spisovatele.
Autorka: Ella Trobok
Grafika: Patrik Sláma
Po čtyřech letech psaní a 7 vlnách editací mám opravdu pocit, že to nejlehčí mám už za sebou 😀 Teď je kniha u betačtenářek a pak teda hurá vytáhnout na nakladatelství! Jsem z Tábora, Husiti se nevzdávají.