Blog

Goethe byl (a stále je) influencer

autor: | 31. 3. 2022 | Světová literatura

Když se řekne Johann Wolfgang von Goethe, vybaví se nám vážný muž se strohým výrazem v tváři, jehož díla tvoří základ povinné četby nejen německých studentů. Ti literárně ostřílenější si ještě jakž takž vybaví knížku Faust: německou verzi Babičky od Němcové, tedy knihu, kterou všichni znají, ale nikdo ji nikdy nepřečetl. Když se však na život Goetha podíváme blíže, zjistíme, že jsme mu dost křivdili. Rozhodně nešlo o nudného patrona, jak si ho mnozí zaškatulkovali, ba právě naopak.

Kromě svého obsáhlého literárního působení, kdy je autorem nespočtu básní, románů, dramat i esejí, se Goethe prosadil i v jiných oblastech. Jeho snažení o nabytí vědomostí a poznání světa ho přivedlo ke zkoumání všeho možného i nemožného: od práv přes geologii (Goethe vlastnil jednu z největších soukromých sbírek minerálů a nerostů své doby), alchymii, chemii, anatomii (objevil mezičelistní kost člověka), botaniku až po stavebnictví… A dokonce napsal i dílo Teorie barev, ve kterém se mimo jiné zabývá vlivem barev na emoce. Stručně řečeno, v hospodě by si s Goethem na úrovni pokecal vědec, filozof i módní návrhář.

A když už jsme u té módy, hodí se připomenout knihu, která Goetha nejen proslavila, ale udělala z něj i trendsettera. Útlý román v dopisech o nešťastné lásce, Utrpení mladého Werthera, se hned po vydání stal bestsellerem, a to do té míry, že styl oblékání hlavního hrdiny začali napodobovat mladíci po celém Německu. Modrý kabát a žlutá vesta ve stylu anglické módy znamenaly, že jste prostě in. Dokonce i Goethe sám se jako Werther oblékal. Tato kombinace výstředních barev dokazuje, že Goethe určoval trendy, se kterými by ani v dnešní době nešlápl vedle. O trochu smutnější je fakt, že kromě stylu oblékání se našli i čtenáři napodobující hlavního hrdinu dobrovolným odchodem ze světa. Ačkoli je v současnosti vliv Werthera na zvýšený počet sebevražd mladých lidí dost relativizován, v psychologii se dodnes můžeme setkat s pojmem „Wertherův efekt”, označujícím sérii sebevražd vyvolanou jejich popularizací, např. v médiích.

Ale zpátky ke Goethovi. Jako většina spisovatelů i on čerpal motivy pro tvorbu ze svého života. K příběhu Wertherovy neopětované lásky Goetha inspiroval jeho vztah k Charlotte Buff. Pokud byste si však mysleli, že Goethe celý život tesknil po své osudové ženě, musím vás vyvést z míry. I jeho další tvorba je inspirována láskou k ženám – ať už šlo o Lili Schönemann, snoubenku, již nakonec opustil a později své výčitky svědomí literárně zpracoval, Christiane Vulpius, jedinou ženu, která se stala jeho manželkou, nebo paní Stein, s níž měl údajně pouze platonický vztah. A teď se podržte: ještě jako sedmdesátník se Goethe ucházel o sedmnáctiletou Ulriku von Löwentzov, která si zpočátku myslela, že k ní chová pouze dědečkovskou náklonnost! 

Všechny svoje životní zkušenosti pak Goethe nacpal do slavného veledíla Faust. Za méně známý fakt považuji, že Goethe napsal dva samostatné díly této tragédie. Zatímco alespoň hrubý obsah prvního dílu (Faust vs. Mefistoteles aneb smlouva s ďáblem) se dá poměrně dobře shrnout, k pochopení druhého dílu se všemi jeho symboly, alegoriemi a odkazy jsou nutné znalosti antiky, mystiky, mytologie, filozofie… Prostě všeho, čím se Goethe celý život zabýval. Není divu, že druhý díl Goethe dopsal až těsně před smrtí! Nechci nikoho odrazovat, ale jako prázdninovou četbu bych si Fausta na dovolenou asi úplně nebrala. 

Samozřejmě se ale v průběhu let našli odvážlivci, kteří se Faustem nejen prokousali, ale nechali se jím i inspirovat. Když k tomu přičteme obsáhlost Goethovy další literární tvorby a jeho působení na poli přírodních věd, není divu, že Goethe ovlivnil a pořád ovlivňuje evropskou kulturu – a můžeme se s tím setkat i v úplně obyčejných situacích, jako je třeba nákup sprcháče. Drogerie dm totiž ve svém sloganu, v originále Hier bin ich Mensch, hier kauf ich ein, parafrázovala citaci právě z Fausta. Němci pak při čtení automaticky naskočí slavný Faustův verš Hier bin ich Mensch, hier darf ich´s sein. Doslovné české Zde jsem člověkem, zde nakupuji tedy rovněž na Fausta odkazuje, jen tuto zajímavou souvislost není snadné rozpoznat. Až tedy příště půjdete na nákup, vzpomeňte si na slavného básníka a zkuste mu dát jako čtenáři šanci – jeho dílo je natolik obsáhlé, že si vybere každý. A nemějte trauma, že toho za život tolik jako Goethe nestihnete, přece jen, tehdy nebyl instagram…

Autorka: Pavlína Peťovská

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

Albert Camus

Albert Camus

7. listopadu to bude přesně 110 let, co světlo světa spatřil dodnes velmi oblíbený spisovatel a filozof Albert Camus. Tento neobvykle inteligentní a odvážný muž přispěl svými počiny jak do literatury, tak i do filozofie nebo divadelní branže. Nebál se postavit...

Nebe nezná vyvolených

Nebe nezná vyvolených

 „Hele, jaká je tvoje nejoblíbenější knížka, ke které se ráda vracíš?“ ptají se mě často přátelé. Na tuto otázku jsem dlouho neznala odpověď. Nechtěla jsem totiž zatratit ani jednoho ze svých oblíbených spisovatelů, nedej bože někoho z nich...

Nahlédnutí do žánru detektivek

Nahlédnutí do žánru detektivek

Strach jako záliba Detektivky servírují příběhy záhad, které umí pořádně zamotat hlavu. Každá situace či pronesená věta může být důležitá pro rozluštění případu. Setkáte se s nejrůznějšími postavami a nevíte, které z nich věřit – i mimořádně sympatický člověk může...