Blog

#6 Donatien Alphonse Francois de Sade: 120 dnů Sodomy aneb Škola libertinství

autor: | 30. 1. 2023 | Porno osvobozuje

Následující řádky jsou psány se značně stylizovanou nadsázkou. S probíraným tématem se pojí expresivnější výrazivo, kterého se autor minisérie účelně chopil a nebál se ho využít!

Kultovní román kultovního autora, jehož vliv se vepsal nejen do Apollinairových 11 tisíců prutů. Jedná se totiž o jedno z nejskandálnějších a nejkontroverznějších děl v dějinách literatury, které je současně prvním pokusem o klasifikaci sexuálních anomálií.

Kniha 120 dnů Sodomy aneb Škola libertinství vznikla během de Sadeho nedobrovolného pobytu v pařížské Bastille, do níž se podle jedné verze dostal kvůli pořádání sadistických večírků, podle jiné kvůli jeho kritice vědeckých a náboženských pověr a vlastním názorům na přírodu a státní správu. Samotný markýz byl považován za bestii a monstrum, neboť proslul zvláštními sexuálními praktikami, které se projevovaly ve slati z věznění a týrání svých partnerek.

Děj de Sadeho románu není nijak závratný. Skupina čtyř sexuálně zkušených mužů z vyšších společenských vrstev, kteří okusili mnohé, ať už jde o pedofilii či sadismus, se rozhodla, že na zámku jednoho z nich uspořádají orgie pro více než čtyřicet lidí. Kniha má čtyři části pojaté jako deník, jež odpovídají měsíci listopadu, prosinci, lednu a únoru a vášním, které jsou nazvány „prosté“, „dvojité“, „zločinné“ a „vražedné“. Jejich líčení se prolíná s událostmi na zámku, přičemž poslední tři se dochovaly pouze v podobě náčrtu, jenž je však o to – co do vylíčení zvráceností – koncentrovanější.

„Den předtím vždy dívky prohlíží, a má-li některá sebemenší vadu, vrací ji kuplířkám. Zkoumá je nahé, osahává je, saje jim sliny a dává si od nich srát do úst; jejich výkaly však nepolyká. Po testech dívkám vypálí železem na rameno čísla, podle nichž se k němu dostavují. Poté se odebere do salonu – nikdo neví, co tam dělá – zaklepe a sluhové mu do místnosti vhodí první dívku. Pomáhají přitom i kuplířky. On dívku chytí do náruče, zavře dveře a mrská jí metlou zadnici. Pak ji mohutným ocasem sodomizuje, ale nestříká. Vytáhne stále tvrdý úd, mrská dívce záda a stehna, nato ji položí a připraví o panenství zepředu…“

Uvedená ukázka se nápadně podobná Apollinairovým 11 tisícům prutům, jejichž ústředním motivem byl rovněž sadomasochismus. Avšak de Sadeho kniha je mnohem drsnější a vážnější, neboť postrádá smysl pro přehnanou nadsázku a výrazný černý humor tak charakteristický pro Apollinaira.
Bohužel se ke čtenářům a čtenářkám román 120 dnů Sodomy aneb Škola libertinství dostává nejen nedokončený samotným de Sadem, ale často i v cenzurovaném vydání, v němž není obsažena intelektuální linka týkající se autorovy filosofie. A tak se toto dílo redukuje pouze na erotický obsah a zůstává tak nechopeno ve své plnosti. I přesto je stále silné a dokáže člověku otevřít oči, aby se svobodně podíval na lidskou sexualitu.

Autor: Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

#5 Guillaume Apollinaire: 11 tisíc prutů

#5 Guillaume Apollinaire: 11 tisíc prutů

Už vás nebaví dokola opakující se literární klišé? Máte už plné zuby všech těch dysfunkčních vztahů, zlomených srdcí, „rozbitých hraček“ nebo do historických událostí uměle zapasovaných příběhů? Je vám jedno, kdo koho zabil, nemáte zájem  se s nikým ztotožňovat a už...

#4 George Bataille: Příběh oka

#4 George Bataille: Příběh oka

Příběh oka je krátkou novelou, která vylétla v roce 1928 zpod rukou francouzského spisovatele, etnografa, ekonoma, filozofa a anarchisty Georga Batailleho. Alespoň se to tak píše. Sám o sobě ovšem prohlásil, že není filozof, ale spíše světec, možná i šílenec.  Ona...

#3 Henry Miller: Pod střechami Paříže

#3 Henry Miller: Pod střechami Paříže

Američan, surrealista, žijící nějaký ten rok v Paříži, jehož psaná slova a samotný život měly vliv na beatniky. Dožil se 88 let, což je s ohledem na obsah jeho autobiograficky laděných děl poměrně zázračné. Henry Miller. Millerova biografie, ostatně podobně jako je...