Blog

#1 Zrcadla listů aneb Literární Tinder

Jací to tvorové, ti, jejichž choutky se otiskují na něco tak prostého jako je papír. Jací to tvorové, ti, jejichž choutky pak hltají něco tak fascinujícího jako tento potištěný papír. Jaká to kombinace bílých, poměrně křehkých listů a znaků, jimiž se dříve ústy předávané příběhy trvale uchovávají ve formě zápisu. Na obou stranách stojí řady lidí.  

Ovšem pro ty z vás, kteří se chcete oddávat nebo se již oddáváte činnosti, která se ponejvíce  setkává s opovržením (stejně jako kamarádů od štětců, herců a v neposlední řadě muzikantů) ze stran rodičů, přátel, společenské prestiže, tu je zrcadlo. Zrcadlo listů. Jak jste se možná dočetli, mistři a mistryně pera málokdy dosáhli na titul hodný současné společnosti – doživotního zajištění. Na druhou stranu finanční stránka nebývá u těchto nerdů na první příčce, neboť nejsou tak úplně naivní, jak se může zdát. 

Někdo se peru oddal, někoho si pero vybralo. V literárním seriálu Zrcadla listů se postupně seznámíme s náhodně vybranými autory či autorkami, které podrobíme zatěžkávací zkoušce mystifikace jejich génia. A to z prostého důvodu. Neboť odhlédneme-li od toho, co se o nich  adorovaně říká, pak nám zbyde pouze vytvořený mýtus, s nímž by se většina z nich neztotožnila, protože to byli (jsou) v první řadě lidé. I když lidé, svým druhem tak nějak se vymykající většinové populaci.  

Někteří autoři se o vlastním psaní poměrně obsáhle vyjadřovali. Jiní okrajově utrousili poznatek k určitému aspektu jejich tvorby, nebo o něm nenapsali vůbec nic. V případě sebereflexí nadaných spisovatelů bych rád představil charakteristické rysy těch, kteří se nazývají či chtějí nazývat spisovateli s patřičným ironickým nádechem. Tam, kde není k nalezení žádná „moudrost“, se podíváme na podstatné momenty jejich životů, z nichž bychom pak odvodili zásady, jak se stát úspěšným psavcem či psavkyní.  

K této úvodní pasáži Zrcadla listů je potřeba poznamenat, že výběr daných autorů je čistě subjektivní stejně jako akcentování jednotlivých pravidel či momentů z jejich života. Nemá jít o sepisování biografií, ale v první řadě o zamyšlení se nad vznikáním děl v oblasti literatury a samozřejmě o improvizovanou seznamku pro začínající či pokročilejší autory a autorky.  

Pisatel tohoto komediálně laděného seriálu nenese žádnou odpovědnost za to, že představy o géniích budou napadeny, znesvěceny a posléze chladně opuštěny a nechány napospas dalším generacím (pokud budou umět číst) anebo zapomnění. Nechť se kult osobností začne drolit. Kdo jste vy, když usedáte k psaní? Bude to číslo jedna, dva, tři…?

Autor: Gilbert

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Podobné články

#7 Štěpán K. (74 let)

#7 Štěpán K. (74 let)

Na e-mail mi přišly upomínky z dvorní knihovny, abych vrátil po deseti letech knihy, jinak prý na dveře zaťuká exekuce. Laciný vtip, že? Ale do knihovny jsem měl v plánu jít, abych si naopak knihy půjčil. Prostě nebyly v žádném antikvariátu ani v knihkupectví, a proto...

#6 Janek T. (81 let)

#6 Janek T. (81 let)

Při dopoledním čaji mě přepadla náhlá chuť zajít si jen tak do zlatnictví. Tento druh obchodů jsem vždy záměrně přehlížel. Ne snad kvůli tomu, že by mnou napsané řádky nenesly pěknou sumičku do kalhot s rozervanými kapsami, ale spíše proto, že lidé motající se kolem...

#5 Johanka R. (56 let)

#5 Johanka R. (56 let)

S milou a usměvavou dámou jsem měl tu čest potkat se na kožním oddělení. Já tam byl kvůli oparu po té jízdě s Honzou K. a ona kvůli nějaké bradavici. Jelikož jsme byli v čekárně jen sami dva, dali jsme se do řeči. Nejprve jsme mluvili o našich kožních problémech....